Stackpole Electronics Inc. MPR3JB30L0
MPR3JB30L0 picture photo
Mfg. Part Number
MPR3JB30L0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES .03 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
MPR3JB30L0.pdf
Availability of MPR3JB30L0
QUANTITY
MPR3JB30L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPR3JB30L0
Internal Part NumberEIS-MPR3JB30L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductMPR Series Flameproof Metal Plate Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMPR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.551" L x 0.197" W (14.00mm x 5.00mm)
Height0.433" (11.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPR3JB30L0
Related LinksMPR3J, MPR3JB30L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
MPR3JB30L0 Details Description
Related parts for MPR3JB30L0
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 71A TDSON-8 datasheet.pdf
RELAY SSR 1.5A 20-280VAC RNDM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
STRIP MARKER 3 Y datasheet.pdf
PMI CAP LT YLW CONVEX TRANSP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FEP WIRE WH 500' datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 200A datasheet.pdf