Stackpole Electronics Inc. MPR3JB75L0
MPR3JB75L0 picture photo
Mfg. Part Number
MPR3JB75L0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES .075 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
MPR3JB75L0.pdf
Availability of MPR3JB75L0
QUANTITY
MPR3JB75L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPR3JB75L0
Internal Part NumberEIS-MPR3JB75L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductMPR Series Flameproof Metal Plate Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMPR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.075
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.551" L x 0.197" W (14.00mm x 5.00mm)
Height0.433" (11.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPR3JB75L0
Related LinksMPR3J, MPR3JB75L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
MPR3JB75L0 Details Description
Related parts for MPR3JB75L0
DIVIDER WALL RACEWAY 10' GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS SWITCH DUAL 4:1 16QSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7A IPAK datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER PLL 2.5GHZ 16SSOP datasheet.pdf
AM2161SC1-45 STEEL PIN .0625 DIA datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
PELTIR ET20,31,F1A,0909,GG,W2.25 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf