Fairchild Semiconductor MPSA56RA
MPSA56RA picture photo
Mfg. Part Number
MPSA56RA
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92
Datasheet Download
MPSA56RA.pdf
Availability of MPSA56RA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPSA56RA Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSA56RA
Internal Part NumberEIS-MPSA56RA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)80V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic200mV @ 10mA, 100mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce100 @ 100mA, 1V
Power - Max625mW
Frequency - Transition50MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPSA56RA
Related LinksMPSA, MPSA56RA Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MPSA56RA Details Description
Related parts for MPSA56RA
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 20 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf