Sullins Connector Solutions MPSL-0156-15-DW-8KR
MPSL-0156-15-DW-8KR picture photo
Mfg. Part Number
MPSL-0156-15-DW-8KR
Brief Description
CONN EDGECARD .156" 15POS THRUHL
Datasheet Download
MPSL-0156-15-DW-8KR.pdf
Availability of MPSL-0156-15-DW-8KR
QUANTITY
MPSL-0156-15-DW-8KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSL-0156-15-DW-8KR
Internal Part NumberEIS-MPSL-0156-15-DW-8KR
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPSL-0156-15-DW-8KR
Related LinksMPSL-0156, MPSL-0156-15-DW-8KR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MPSL-0156-15-DW-8KR Details Description
Related parts for MPSL-0156-15-DW-8KR
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 1.25 OHM 1/2W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf