Sullins Connector Solutions MPSL-1100-20-DW-4GKHY
MPSL-1100-20-DW-4GKHY picture photo
Mfg. Part Number
MPSL-1100-20-DW-4GKHY
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE DUAL .100 DIP 40POS
Datasheet Download
MPSL-1100-20-DW-4GKHY.pdf
Availability of MPSL-1100-20-DW-4GKHY
QUANTITY
MPSL-1100-20-DW-4GKHY Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSL-1100-20-DW-4GKHY
Internal Part NumberEIS-MPSL-1100-20-DW-4GKHY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBrown
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPSL-1100-20-DW-4GKHY
Related LinksMPSL-1100-, MPSL-1100-20-DW-4GKHY Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MPSL-1100-20-DW-4GKHY Details Description
Related parts for MPSL-1100-20-DW-4GKHY
RES SMD 536 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS RT ANG GOLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
TANT CAP 22.0UF 6.3V 20% datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf