Sullins Connector Solutions MPSL-1100-28-DS-4X9GKY
MPSL-1100-28-DS-4X9GKY picture photo
Mfg. Part Number
MPSL-1100-28-DS-4X9GKY
Brief Description
CONN EDGE DUAL .100 DIP 56POS
Datasheet Download
MPSL-1100-28-DS-4X9GKY.pdf
Availability of MPSL-1100-28-DS-4X9GKY
QUANTITY
MPSL-1100-28-DS-4X9GKY Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSL-1100-28-DS-4X9GKY
Internal Part NumberEIS-MPSL-1100-28-DS-4X9GKY
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBrown
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPSL-1100-28-DS-4X9GKY
Related LinksMPSL-1100-2, MPSL-1100-28-DS-4X9GKY Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MPSL-1100-28-DS-4X9GKY Details Description
Related parts for MPSL-1100-28-DS-4X9GKY
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT323 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
BOX ZINC UNPAINTED 7.4"LX4.72"W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf