Sullins Connector Solutions MPSL-1100-60-DSE-1GK(34-35MK)
MPSL-1100-60-DSE-1GK(34-35MK) picture photo
Mfg. Part Number
MPSL-1100-60-DSE-1GK(34-35MK)
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 60POS THRUHL
Datasheet Download
MPSL-1100-60-DSE-1GK(34-35MK).pdf
Availability of MPSL-1100-60-DSE-1GK(34-35MK)
QUANTITY
MPSL-1100-60-DSE-1GK(34-35MK) Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSL-1100-60-DSE-1GK(34-35MK)
Internal Part NumberEIS-MPSL-1100-60-DSE-1GK(34-35MK)
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Material-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBrown
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPSL-1100-60-DSE-1GK(34-35MK)
MPSL-1100-60-DSE-1GK(34-35MK) Details Description
Related parts for MPSL-1100-60-DSE-1GK(34-35MK)
IC REG LDO ADJ 1A 6WSON datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 4A TO-126 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI FAST ON 6A datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
POT 100 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf