Sullins Connector Solutions MPSL-1100-70-DR-5GHKY
MPSL-1100-70-DR-5GHKY picture photo
Mfg. Part Number
MPSL-1100-70-DR-5GHKY
Brief Description
CONN EDGE DUAL .100 DIP 140POS
Datasheet Download
MPSL-1100-70-DR-5GHKY.pdf
Availability of MPSL-1100-70-DR-5GHKY
QUANTITY
MPSL-1100-70-DR-5GHKY Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSL-1100-70-DR-5GHKY
Internal Part NumberEIS-MPSL-1100-70-DR-5GHKY
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row70
Number of Positions140
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBrown
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C