Sullins Connector Solutions MPSL-1100-70-DW-5GKY
MPSL-1100-70-DW-5GKY picture photo
Mfg. Part Number
MPSL-1100-70-DW-5GKY
Brief Description
CONN EDGE DUAL .100 WW 140POS
Datasheet Download
MPSL-1100-70-DW-5GKY.pdf
Availability of MPSL-1100-70-DW-5GKY
QUANTITY
MPSL-1100-70-DW-5GKY Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSL-1100-70-DW-5GKY
Internal Part NumberEIS-MPSL-1100-70-DW-5GKY
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row70
Number of Positions140
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBrown
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPSL-1100-70-DW-5GKY
Related LinksMPSL-1100-, MPSL-1100-70-DW-5GKY Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MPSL-1100-70-DW-5GKY Details Description
Related parts for MPSL-1100-70-DW-5GKY
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD W/BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 36POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W MFLAT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 56VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2W 0.005% RADIAL datasheet.pdf