Sullins Connector Solutions MPSL-1156-36-DW-8KR
MPSL-1156-36-DW-8KR picture photo
Mfg. Part Number
MPSL-1156-36-DW-8KR
Brief Description
CONN EDGECARD .156" 36POS THRUHL
Datasheet Download
MPSL-1156-36-DW-8KR.pdf
Availability of MPSL-1156-36-DW-8KR
QUANTITY
MPSL-1156-36-DW-8KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSL-1156-36-DW-8KR
Internal Part NumberEIS-MPSL-1156-36-DW-8KR
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationWire Wrap
Contact Material-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBrown
Flange Feature-
Operating Temperature-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPSL-1156-36-DW-8KR
Related LinksMPSL-1156, MPSL-1156-36-DW-8KR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MPSL-1156-36-DW-8KR Details Description
Related parts for MPSL-1156-36-DW-8KR
RES 100 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 0.6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf