Sullins Connector Solutions MPSL-3156-36-DS-1K
MPSL-3156-36-DS-1K picture photo
Mfg. Part Number
MPSL-3156-36-DS-1K
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .156" 36POS THRUHL
Datasheet Download
MPSL-3156-36-DS-1K.pdf
Availability of MPSL-3156-36-DS-1K
QUANTITY
MPSL-3156-36-DS-1K Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSL-3156-36-DS-1K
Internal Part NumberEIS-MPSL-3156-36-DS-1K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Material-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia