Sullins Connector Solutions MPSL-3156-43-DS-4K
MPSL-3156-43-DS-4K picture photo
Mfg. Part Number
MPSL-3156-43-DS-4K
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .156" 43POS THRUHL
Datasheet Download
MPSL-3156-43-DS-4K.pdf
Availability of MPSL-3156-43-DS-4K
QUANTITY
MPSL-3156-43-DS-4K Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSL-3156-43-DS-4K
Internal Part NumberEIS-MPSL-3156-43-DS-4K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Material-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPSL-3156-43-DS-4K
Related LinksMPSL-3156, MPSL-3156-43-DS-4K Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MPSL-3156-43-DS-4K Details Description
Related parts for MPSL-3156-43-DS-4K
DIRECTIONAL COUPLER 1880MHZ 0805 datasheet.pdf
KIT AIR FEED ELT datasheet.pdf
LED PANEL RED/GRN SNAP-IN datasheet.pdf
CONN FFC VERT 13POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 90NS 44SOP datasheet.pdf
FORK CABLE LUG datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf