ON Semiconductor MPTE-010G
MPTE-010G picture photo
Mfg. Part Number
MPTE-010G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 16.7VC DO201AD
Datasheet Download
MPTE-010G.pdf
Availability of MPTE-010G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPTE-010G Order Process
Ship out your order
Specifications of MPTE-010G
Internal Part NumberEIS-MPTE-010G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 02/Jan/2007
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesMosorb™
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)90A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPTE-010G
Related LinksMPTE, MPTE-010G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MPTE-010G Details Description
Related parts for MPTE-010G
PANEL FRONT 28X19X0.13" BE/GY datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS UNIV-M-N-L BROWN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 60BGA datasheet.pdf
RES 590K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC FLASH MEM 1MB QSPI 8SOIC datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
IC MCU 8KB FLASH 20MHZ 32QFN datasheet.pdf