Bel Fuse Inc. MPU150-3300G
MPU150-3300G picture photo
Mfg. Part Number
MPU150-3300G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 150W
Datasheet Download
MPU150-3300G.pdf
Availability of MPU150-3300G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPU150-3300G Order Process
Ship out your order
Specifications of MPU150-3300G
Internal Part NumberEIS-MPU150-3300G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMPU Series 08/Oct/2014
Multiple Devices 24/Oct/2014
Standard Package56
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMPU150
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)35A, 20A, 2A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2.6kV (2600V)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.00" L x 4.20" W x 1.50" H (203.2mm x 106.7mm x 38.1mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPU150-3300G
Related LinksMPU150, MPU150-3300G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MPU150-3300G Details Description
Related parts for MPU150-3300G
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 6.0V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
IC 8 BIT 3US DAC S/O 8VSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 964 I/O 1517FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
MOUNTING HEX NUT M16X1.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf