Cornell Dubilier Electronics MPXQS22K
MPXQS22K picture photo
Mfg. Part Number
MPXQS22K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 275VAC RAD
Datasheet Download
MPXQS22K.pdf
Availability of MPXQS22K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPXQS22K Order Process
Ship out your order
Specifications of MPXQS22K
Internal Part NumberEIS-MPXQS22K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMPX Series Obs 4/Dec/2013
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPX
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPXQS22K
Related LinksMPXQ, MPXQS22K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MPXQS22K Details Description
Related parts for MPXQS22K
DIODE ZENER ARRAY 7.5V SOT663 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 351V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf