Mechatronics Fan Group MQ1238H12B-FSR
MQ1238H12B-FSR picture photo
Mfg. Part Number
MQ1238H12B-FSR
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC
Datasheet Download
MQ1238H12B-FSR.pdf
Availability of MQ1238H12B-FSR
QUANTITY
MQ1238H12B-FSR Order Process
Ship out your order
Specifications of MQ1238H12B-FSR
Internal Part NumberEIS-MQ1238H12B-FSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Airflow DC Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMQ1238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38mm W
Air Flow226.0 CFM (6.40m³/min)
Static Pressure1.350 in H2O (336.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise65 dB(A)
Power (Watts)-
RPM5000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating3.6A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MQ1238H12B-FSR
Related LinksMQ1238H, MQ1238H12B-FSR Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
MQ1238H12B-FSR Details Description
Related parts for MQ1238H12B-FSR
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE SERIAL MODEM DB25F/M 6' datasheet.pdf
IC RF TXRX SUB-1GHZ LP 32QFN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP3520DMR2G datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 15W datasheet.pdf
CONN PIN IDC 10POS LONG W/O EAR datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf