Mechatronics Fan Group MQ6038E24B-FSR
MQ6038E24B-FSR picture photo
Mfg. Part Number
MQ6038E24B-FSR
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC
Datasheet Download
MQ6038E24B-FSR.pdf
Availability of MQ6038E24B-FSR
QUANTITY
MQ6038E24B-FSR Order Process
Ship out your order
Specifications of MQ6038E24B-FSR
Internal Part NumberEIS-MQ6038E24B-FSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Airflow DC Fans
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMQ6038
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 38mm W
Air Flow69.2 CFM (1.96m³/min)
Static Pressure2.111 in H2O (525.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise64 dB(A)
Power (Watts)-
RPM11000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.720A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MQ6038E24B-FSR
Related LinksMQ6038E, MQ6038E24B-FSR Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
MQ6038E24B-FSR Details Description
Related parts for MQ6038E24B-FSR
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SW LEVER 50MA INSERT RIGHT 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .102M 33POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 324V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP MICA 2200PF 5% 12KV AXIAL datasheet.pdf