AVX Corporation MR041A221JAATR1
MR041A221JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
MR041A221JAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR041A221JAATR1.pdf
Availability of MR041A221JAATR1
QUANTITY
MR041A221JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR041A221JAATR1
Internal Part NumberEIS-MR041A221JAATR1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR041A221JAATR1
Related LinksMR041A2, MR041A221JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR041A221JAATR1 Details Description
Related parts for MR041A221JAATR1
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 225W datasheet.pdf
IC RECEIVER UHF LOW POWER 16SOIC datasheet.pdf
IC ANTIALIASING FILTER 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
OSC SO 350.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf