AVX Corporation MR042A820JAA
MR042A820JAA picture photo
Mfg. Part Number
MR042A820JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR042A820JAA.pdf
Availability of MR042A820JAA
QUANTITY
MR042A820JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR042A820JAA
Internal Part NumberEIS-MR042A820JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR042A820JAA
Related LinksMR042A, MR042A820JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR042A820JAA Details Description
Related parts for MR042A820JAA
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
IC ADC/DAC 12BIT 48-TQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 1 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 18POS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM datasheet.pdf