AVX Corporation MR042C123JAA
MR042C123JAA picture photo
Mfg. Part Number
MR042C123JAA
Brief Description
CAP CER 0.012UF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR042C123JAA.pdf
Availability of MR042C123JAA
QUANTITY
MR042C123JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR042C123JAA
Internal Part NumberEIS-MR042C123JAA
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR042C123JAA
Related LinksMR042C, MR042C123JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR042C123JAA Details Description
Related parts for MR042C123JAA
IC OPAMP GP 70MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA 4-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf