AVX Corporation MR042C391KAA
MR042C391KAA picture photo
Mfg. Part Number
MR042C391KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR042C391KAA.pdf
Availability of MR042C391KAA
QUANTITY
MR042C391KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR042C391KAA
Internal Part NumberEIS-MR042C391KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR042C391KAA
Related LinksMR042C, MR042C391KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR042C391KAA Details Description
Related parts for MR042C391KAA
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
HEADER 33POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2.2MH PC MNT datasheet.pdf
RES 80K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE PIN POWER datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf