AVX Corporation MR042C391KAA
MR042C391KAA picture photo
Mfg. Part Number
MR042C391KAA
Brief Description
CAP CER 390PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR042C391KAA.pdf
Availability of MR042C391KAA
QUANTITY
MR042C391KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR042C391KAA
Internal Part NumberEIS-MR042C391KAA
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR042C391KAA
Related LinksMR042C, MR042C391KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR042C391KAA Details Description
Related parts for MR042C391KAA
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 110W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM7 126KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
IC FPGA SOC 5K LUTS 400VFBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf