AVX Corporation MR045C103KAA
MR045C103KAA picture photo
Mfg. Part Number
MR045C103KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR045C103KAA.pdf
Availability of MR045C103KAA
QUANTITY
MR045C103KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR045C103KAA
Internal Part NumberEIS-MR045C103KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR045C103KAA
Related LinksMR045C, MR045C103KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR045C103KAA Details Description
Related parts for MR045C103KAA
IC ADC 14BIT DUAL 2CH 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 40A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 475MA 360 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
Serially Controlled, [15 V/+12 V/[5 V, 8-Channel/4-Channel, iCMOS Multiplexers/Matrix Switches IC datasheet.pdf