AVX Corporation MR045C103KAA
MR045C103KAA picture photo
Mfg. Part Number
MR045C103KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR045C103KAA.pdf
Availability of MR045C103KAA
QUANTITY
MR045C103KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR045C103KAA
Internal Part NumberEIS-MR045C103KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR045C103KAA
Related LinksMR045C, MR045C103KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR045C103KAA Details Description
Related parts for MR045C103KAA
RES SMD 51.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT ORANGE 1.0" CC datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED LC 0.80" CCRLD datasheet.pdf
CLEAN & STRIP DISC 7X5/8" S XCS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHT/BLK 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf