AVX Corporation MR045C104KAA
MR045C104KAA picture photo
Mfg. Part Number
MR045C104KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR045C104KAA.pdf
Availability of MR045C104KAA
QUANTITY
MR045C104KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR045C104KAA
Internal Part NumberEIS-MR045C104KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR045C104KAA
Related LinksMR045C, MR045C104KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR045C104KAA Details Description
Related parts for MR045C104KAA
IC REG LDO 6V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
VARISTOR 387V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN SMC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 1.5MA TO-206AA datasheet.pdf