AVX Corporation MR051A102JAAAP1
MR051A102JAAAP1 picture photo
Mfg. Part Number
MR051A102JAAAP1
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR051A102JAAAP1.pdf
Availability of MR051A102JAAAP1
QUANTITY
MR051A102JAAAP1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR051A102JAAAP1
Internal Part NumberEIS-MR051A102JAAAP1
Standard Package2,500
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)