AVX Corporation MR051A470GAATR1
MR051A470GAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
MR051A470GAATR1
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR051A470GAATR1.pdf
Availability of MR051A470GAATR1
QUANTITY
MR051A470GAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR051A470GAATR1
Internal Part NumberEIS-MR051A470GAATR1
Standard Package2,500
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR051A470GAATR1
Related LinksMR051A4, MR051A470GAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR051A470GAATR1 Details Description
Related parts for MR051A470GAATR1
DIODE ZENER 62V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
160V, SOT89, NPN high voltage transistor IC datasheet.pdf