AVX Corporation MR051A472FAA
MR051A472FAA picture photo
Mfg. Part Number
MR051A472FAA
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR051A472FAA.pdf
Availability of MR051A472FAA
QUANTITY
MR051A472FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR051A472FAA
Internal Part NumberEIS-MR051A472FAA
Standard Package1,000
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR051A472FAA
Related LinksMR051A, MR051A472FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR051A472FAA Details Description
Related parts for MR051A472FAA
RELAY SSR AC-OUT 120VAC 40A PNL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A D2PAK datasheet.pdf
IC MUX AMP DUAL 500MHZ 48-QFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1.2A 410 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5700K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
DUAL ALARM CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf