AVX Corporation MR051A472FAA
MR051A472FAA picture photo
Mfg. Part Number
MR051A472FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR051A472FAA.pdf
Availability of MR051A472FAA
QUANTITY
MR051A472FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR051A472FAA
Internal Part NumberEIS-MR051A472FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR051A472FAA
Related LinksMR051A, MR051A472FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR051A472FAA Details Description
Related parts for MR051A472FAA
CONN RCPT LOPRO DL 64POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 33K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT SIM RLLR LVR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf