AVX Corporation MR051C222KAA
MR051C222KAA picture photo
Mfg. Part Number
MR051C222KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR051C222KAA.pdf
Availability of MR051C222KAA
QUANTITY
MR051C222KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR051C222KAA
Internal Part NumberEIS-MR051C222KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR051C222KAA
Related LinksMR051C, MR051C222KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR051C222KAA Details Description
Related parts for MR051C222KAA
TRIMMER 100K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 40UF 30V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
NFC STAMP FLEX ANTENNA 15X10MM datasheet.pdf
OSC TCXO 16.367667MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf