AVX Corporation MR052A180JAATR1
MR052A180JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
MR052A180JAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR052A180JAATR1.pdf
Availability of MR052A180JAATR1
QUANTITY
MR052A180JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR052A180JAATR1
Internal Part NumberEIS-MR052A180JAATR1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR052A180JAATR1
Related LinksMR052A1, MR052A180JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR052A180JAATR1 Details Description
Related parts for MR052A180JAATR1
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 8DFN datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 6MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.5V SNT-4A datasheet.pdf