AVX Corporation MR052A5R6DAA
MR052A5R6DAA picture photo
Mfg. Part Number
MR052A5R6DAA
Brief Description
CAP CER 5.6PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR052A5R6DAA.pdf
Availability of MR052A5R6DAA
QUANTITY
MR052A5R6DAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR052A5R6DAA
Internal Part NumberEIS-MR052A5R6DAA
Standard Package1,000
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR052A5R6DAA
Related LinksMR052A, MR052A5R6DAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR052A5R6DAA Details Description
Related parts for MR052A5R6DAA
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 284CBGA datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 1.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf