AVX Corporation MR052C222KAATR1
MR052C222KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
MR052C222KAATR1
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR052C222KAATR1.pdf
Availability of MR052C222KAATR1
QUANTITY
MR052C222KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR052C222KAATR1
Internal Part NumberEIS-MR052C222KAATR1
Standard Package2,500
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR052C222KAATR1
Related LinksMR052C2, MR052C222KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR052C222KAATR1 Details Description
Related parts for MR052C222KAATR1
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 520MA 844 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 5V 30MM RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ18 27 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
CTV 43C 23#20 20#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf