AVX Corporation MR055A330KAA
MR055A330KAA picture photo
Mfg. Part Number
MR055A330KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR055A330KAA.pdf
Availability of MR055A330KAA
QUANTITY
MR055A330KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR055A330KAA
Internal Part NumberEIS-MR055A330KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance33pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR055A330KAA
Related LinksMR055A, MR055A330KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR055A330KAA Details Description
Related parts for MR055A330KAA
IC FPGA 176 I/O 256FBGA datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .094" .147"L datasheet.pdf
RES SMD 47.5OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 12PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
XCEDE HD 3W 3PVH 4COL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 230VAC TERM datasheet.pdf