AVX Corporation MR055A471JAA
MR055A471JAA picture photo
Mfg. Part Number
MR055A471JAA
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
MR055A471JAA.pdf
Availability of MR055A471JAA
QUANTITY
MR055A471JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR055A471JAA
Internal Part NumberEIS-MR055A471JAA
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR055A471JAA
Related LinksMR055A, MR055A471JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR055A471JAA Details Description
Related parts for MR055A471JAA
IC DUAL PERIPHERAL DRIVER 8-DIP datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 250NS 32PLCC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 100/20KHZ 28-PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 450MA 820 MOHM datasheet.pdf
RES 0.866 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
ANT MOBILE PRO 698-960/1710-2500 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.1A 156 MOHM datasheet.pdf