AVX Corporation MR055C332KAATR2
MR055C332KAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
MR055C332KAATR2
Brief Description
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR055C332KAATR2.pdf
Availability of MR055C332KAATR2
QUANTITY
MR055C332KAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR055C332KAATR2
Internal Part NumberEIS-MR055C332KAATR2
Standard Package2,500
SeriesCeralam® MR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR055C332KAATR2
Related LinksMR055C3, MR055C332KAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR055C332KAATR2 Details Description
Related parts for MR055C332KAATR2
DIODE ZENER ARRAY 33V SOT363 datasheet.pdf
VARISTOR 243V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
LS 5.08/06/90 3.5SN GY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 16POS DR LOW P datasheet.pdf
OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SCREW,SOCKET HEAD,SHOULDER datasheet.pdf
FUSE 24KV 20A DIN 1086 datasheet.pdf