AVX Corporation MR065C274JAA
MR065C274JAA picture photo
Mfg. Part Number
MR065C274JAA
Brief Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR065C274JAA.pdf
Availability of MR065C274JAA
QUANTITY
MR065C274JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR065C274JAA
Internal Part NumberEIS-MR065C274JAA
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.36mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR065C274JAA
Related LinksMR065C, MR065C274JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR065C274JAA Details Description
Related parts for MR065C274JAA
FIXED IND 15NH 1.11A 78 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8MSOP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 1-INPUT 6XSON datasheet.pdf
IC VERSACLOCK SYNTHESIZER 20QSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT PIN datasheet.pdf
RES 243 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MODULE MALE HAN 100A SCREW datasheet.pdf