AVX Corporation MR082C105MAA
MR082C105MAA picture photo
Mfg. Part Number
MR082C105MAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR082C105MAA.pdf
Availability of MR082C105MAA
QUANTITY
MR082C105MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR082C105MAA
Internal Part NumberEIS-MR082C105MAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.490" L x 0.240" W (12.44mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max)0.490" (12.44mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR082C105MAA
Related LinksMR082C, MR082C105MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR082C105MAA Details Description
Related parts for MR082C105MAA
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 931 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR 6POS MALE-FEMALE 3' datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 240 OHM 1608 datasheet.pdf
RES SMD 196OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 125 OHM 5% 10W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 30POS datasheet.pdf