AVX Corporation MR082C105MAA
MR082C105MAA picture photo
Mfg. Part Number
MR082C105MAA
Brief Description
CAP CER 1UF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR082C105MAA.pdf
Availability of MR082C105MAA
QUANTITY
MR082C105MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR082C105MAA
Internal Part NumberEIS-MR082C105MAA
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.490" L x 0.240" W (12.44mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max)0.490" (12.44mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR082C105MAA
Related LinksMR082C, MR082C105MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR082C105MAA Details Description
Related parts for MR082C105MAA
IC DAC SERIAL LP 14BIT 16-QSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MT W/SCKT datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1A 8HTSOP-J datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS PNL MNT PIN datasheet.pdf