Vishay/Dale MR102100K00TAE66
MR102100K00TAE66 picture photo
Mfg. Part Number
MR102100K00TAE66
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 0.175W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
MR102100K00TAE66.pdf
Availability of MR102100K00TAE66
QUANTITY
MR102100K00TAE66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR102100K00TAE66
Internal Part NumberEIS-MR102100K00TAE66
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMR100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.175W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.375" L (4.75mm x 9.52mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR102100K00TAE66
Related LinksMR102100, MR102100K00TAE66 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MR102100K00TAE66 Details Description
Related parts for MR102100K00TAE66
CONN RECEPT HOUSING 10POS 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 118POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POWER STRIP 14OUT 15'CORD 24" datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 375MA 32VAC/VDC datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC 15/17 K MC datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL O-D 8SOIC datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
RES 47 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf