Vishay/Dale MR1021K0000AAE66
MR1021K0000AAE66 picture photo
Mfg. Part Number
MR1021K0000AAE66
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.0K OHM 0.175W 0.05% AXIAL
Datasheet Download
MR1021K0000AAE66.pdf
Availability of MR1021K0000AAE66
QUANTITY
MR1021K0000AAE66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR1021K0000AAE66
Internal Part NumberEIS-MR1021K0000AAE66
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMR100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.175W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.375" L (4.75mm x 9.52mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR1021K0000AAE66
Related LinksMR1021K0, MR1021K0000AAE66 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MR1021K0000AAE66 Details Description
Related parts for MR1021K0000AAE66
Connector Quick Connect Tab 0.205" (5.21mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 16.38VC SMD datasheet.pdf
FUSE CERM 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
HAND TOOL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
Non-Isolated 28A Eighth Brick DC/DC Converters datasheet.pdf