Vishay/Dale MR106350R00AAE66
MR106350R00AAE66 picture photo
Mfg. Part Number
MR106350R00AAE66
Brief Description
RESISTOR 350 OHM 1/4W .05% WW
Datasheet Download
MR106350R00AAE66.pdf
Availability of MR106350R00AAE66
QUANTITY
MR106350R00AAE66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR106350R00AAE66
Internal Part NumberEIS-MR106350R00AAE66
PackagingBulk
Resistance (Ohms)350
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR106350R00AAE66
Related LinksMR106350, MR106350R00AAE66 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MR106350R00AAE66 Details Description
Related parts for MR106350R00AAE66
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TGON 805,A0 TO-220 0.009" datasheet.pdf