Stackpole Electronics Inc. MR5FBR100
MR5FBR100 picture photo
Mfg. Part Number
MR5FBR100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CURRENT SENSE .1 OHM 5W 1%
Datasheet Download
MR5FBR100.pdf
Availability of MR5FBR100
QUANTITY
MR5FBR100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MR5FBR100
Internal Part NumberEIS-MR5FBR100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.330" Dia x 0.925" L (8.38mm x 23.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR5FBR100
Related LinksMR5F, MR5FBR100 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
MR5FBR100 Details Description
Related parts for MR5FBR100
IC TXRX RS232 250KBPS 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 11/2 BK 5X6" datasheet.pdf
CONN COVER FOR 30POS PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf