Vishay/Dale MRA-127R000FE12
MRA-127R000FE12 picture photo
Mfg. Part Number
MRA-127R000FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
MRA-127R000FE12.pdf
Availability of MRA-127R000FE12
QUANTITY
MRA-127R000FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRA-127R000FE12
Internal Part NumberEIS-MRA-127R000FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRA-12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 1.188" L (7.92mm x 30.18mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRA-127R000FE12
Related LinksMRA-127, MRA-127R000FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MRA-127R000FE12 Details Description
Related parts for MRA-127R000FE12
RES SMD 34K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 24S+6P datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf