ON Semiconductor MRA4007T3
MRA4007T3 picture photo
Mfg. Part Number
MRA4007T3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
Datasheet Download
MRA4007T3.pdf
Availability of MRA4007T3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MRA4007T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRA4007T3
Internal Part NumberEIS-MRA4007T3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRA4007T3
Related LinksMRA4, MRA4007T3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MRA4007T3 Details Description
Related parts for MRA4007T3
MOSFET 6N-CH 40V 180A ISOPLUS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER AU RPSMA FEM TO N FEM datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 25V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.1NH 200MA 500 MOHM datasheet.pdf