Bel Fuse Inc. MRF 160-BULK-SHORT
MRF 160-BULK-SHORT picture photo
Mfg. Part Number
MRF 160-BULK-SHORT
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 160MA 350V RADIAL
Datasheet Download
MRF 160-BULK-SHORT.pdf
Availability of MRF 160-BULK-SHORT
QUANTITY
MRF 160-BULK-SHORT Order Process
Ship out your order
Specifications of MRF 160-BULK-SHORT
Internal Part NumberEIS-MRF 160-BULK-SHORT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMRF
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating160mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.016
Approvals*
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm)
DC Cold Resistance2.3 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRF 160-BULK-SHORT
Related LinksMRF 160-B, MRF 160-BULK-SHORT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MRF 160-BULK-SHORT Details Description
Related parts for MRF 160-BULK-SHORT
RES ARRAY 4 RES 110 OHM 0804 datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMPC datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG PIN ASSY 12POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 3.7NS 48TQFP datasheet.pdf
LED SPACER T-1-3/4 BLACK 3/16" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
SMT 6P6C WITH SHIELD 2 PORT datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf