Bel Fuse Inc. MRF 400-BULK-SHORT
MRF 400-BULK-SHORT picture photo
Mfg. Part Number
MRF 400-BULK-SHORT
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 400MA 350V RADIAL
Datasheet Download
MRF 400-BULK-SHORT.pdf
Availability of MRF 400-BULK-SHORT
QUANTITY
MRF 400-BULK-SHORT Order Process
Ship out your order
Specifications of MRF 400-BULK-SHORT
Internal Part NumberEIS-MRF 400-BULK-SHORT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMRF
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.073
Approvals*
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm)
DC Cold Resistance0.21 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRF 400-BULK-SHORT
Related LinksMRF 400-B, MRF 400-BULK-SHORT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MRF 400-BULK-SHORT Details Description
Related parts for MRF 400-BULK-SHORT
CONN RING STR 6AWG #1/2" PLAIN datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 0.105 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RSM 4 24VAC SPDT 10A SOCKET datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf