Microchip Technology MRF24J40ME-I/RM
MRF24J40ME-I/RM picture photo
Mfg. Part Number
MRF24J40ME-I/RM
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
MOD TXRX 2.4 GHZ IEEE802.15.4
Datasheet Download
MRF24J40ME-I/RM.pdf
Availability of MRF24J40ME-I/RM
QUANTITY
MRF24J40ME-I/RM Order Process
Ship out your order
Specifications of MRF24J40ME-I/RM
Internal Part NumberEIS-MRF24J40ME-I/RM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingTray
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolZigbee®
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate250kbps
Power - Output19dBm
Sensitivity-104dBm
Serial InterfacesSPI
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size-
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Receiving32mA
Current - Transmitting140mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case12-SMD Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRF24J40ME-I/RM
Related LinksMRF24J4, MRF24J40ME-I/RM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MRF24J40ME-I/RM Details Description
Related parts for MRF24J40ME-I/RM
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf