Microchip Technology MRF24WG0MA-I/RM
MRF24WG0MA-I/RM picture photo
Mfg. Part Number
MRF24WG0MA-I/RM
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
TXRX RF 2.4GHZ PCB ANT 802.11B
Datasheet Download
MRF24WG0MA-I/RM.pdf
Availability of MRF24WG0MA-I/RM
QUANTITY
MRF24WG0MA-I/RM Order Process
Ship out your order
Specifications of MRF24WG0MA-I/RM
Internal Part NumberEIS-MRF24WG0MA-I/RM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMRF24WG0MA,B Antenna Cover 14/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingTray
RF Family/StandardWiFi
Protocol802.11b/g
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate11Mbps
Power - Output18dBm
Sensitivity-95dBm
Serial InterfacesSPI
Antenna TypeIntegrated, Trace + U.FL
Memory Size-
Voltage - Supply2.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving156mA
Current - Transmitting240mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case36-SMD Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRF24WG0MA-I/RM
Related LinksMRF24WG, MRF24WG0MA-I/RM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MRF24WG0MA-I/RM Details Description
Related parts for MRF24WG0MA-I/RM
Crystal 18.4320MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
IC VIDEO OPAMP HS LN 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 6CH 2-INP 20-SOIC datasheet.pdf
IC PANEL METER 3.5 DIG 48LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 4" 2A MED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf