| Internal Part Number | EIS-MRF6V4300NBR5 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Transistor Type | LDMOS | |
| Frequency | 450MHz | |
| Gain | 22dB | |
| Voltage - Test | 50V | |
| Current Rating | 2.5mA | |
| Noise Figure | - | |
| Current - Test | 900mA | |
| Power - Output | 300W | |
| Voltage - Rated | 110V | |